niedziela, 24 sierpnia 2014

"Uwierz Lucy" Tamsyn Murray


Chyba każdy z nas zna już na pamięć schemat fabularny typowych powieści obyczajowych skierowanych do młodzieży. Bierzemy zwykłą nastolatkę, doczepiamy jej kilka problemów, wmontowujemy wątek miłosny i tadam... stworzyliśmy kolejnego przedstawiciela gatunku.

Tamsyn Murray postanowiła jednak pójść o krok dalej, a tym samym zachowując zasady mechanizmu stworzyć coś innego.

Główną bohaterka „Uwierz Lucy” jest 16-letnia dziewczyna (a raczej była 16-letnia dziewczyna, gdyż formalnie nie figuruje od przeszło pół roku na świecie żywych). Z racji tego, iż na duchu naszej sympatycznej protagonistki ciąży kilka nierozwiązanych spraw (ze schwytaniem swojego zabójcy na czele) błąka się po ziemi niczym pokutujące widmo. Niespodziewanie na swojej drodze spotyka medium, dzięki któremu w jej „ życiu” zajdzie wiele zmian.

W świecie przedstawionym przez Murray świat duchów niemalże nieróżni się od świata żywych. Nic więc dziwnego, że żadnej z dusz nie spieszy się zatem do przejścia na wyższy stopień uduchowienia. Nastolatki chodzą na imprezy, nawiązują nowe znajomości, mają do czynienia z hierarchia typową dla amerykańskiego liceum, utrzymują kontakt dzięki widmowej sieci telefonicznej, a co najważniejsze – zakochują się i tworzą szczęśliwe związki.

Przyznam, że połączenie dwóch światów w jedno wyszło dość groteskowo. Zamiast czegoś nowego tak naprawdę, otrzymujemy to co tak dobrze już znamy w nowej scenerii. Od niektórych gatunków, wręcz wymaga się jednak schematyczności, więc można założyć, że „Uwierz Lucy” wywiązuje się ze swojego zadania. Mamy kilka melodramatycznych wątków (dotyczących, jak nie trudno zgadnąć pogodzenia się bohaterów z sytuacją, w której się znaleźli) wątek miłosny, oraz delikatnie nakreślony wątek kryminalny.

Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Sposób prowadzenia postaci nie irytuje, ani nie nudzi, co niewątpliwie zaliczyć można do pozytywów. Nie wymaga myślenia, skupienia, ani zbytniego zaangażowania emocjonalnego, co niekiedy jest wręcz rzeczą pożądaną, gdy przyjemną i krótką lekturą chcemy zapełnić swój wolny czas.

Moja ocena: 4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za komentarze :D